2nd Annual RRR JR RODEO August 28 - 29, 2021

Pre-Entry August 4 - 27, 2021

This is a Jr. Rodeo that we hope becomes an annual event. Dogs must be on a leash at all times.

Early Entries close on August 26th, 2021.

For those of you who haven't ever used SaddleBook.com before, sign up, enter your first child and fill out their member profile, then when entering the second child, hit SaddleDash and add member and do the same steps. It is very important that you enter the correct date of birth for your child and enter their horses name prior to entering any events.

If you have any questions, please feel free to ask via text or calling Kerri Jo at 541-980-7911.

Order of Events:
Saturday 6:00pm
Breakaway
Team Roping

Sunday 9:00am
Goats
Poles
Barrels

PeeWee Barrels

Callahan Neher

Major

Callahan Neher took 1st place in 1D with a Time of 21.709 in PeeWee Barrels winning $60.00.

Monnee Jo McCoin

Hammer

Monnee Jo McCoin took 2nd place in 1D with a Time of 23.791 in PeeWee Barrels winning $46.00.

Haven Russell

Butch

Haven Russell took 3rd place in 1D with a Time of 25.496 in PeeWee Barrels winning $34.00.

Kennedy Wright

Savannah

Kennedy Wright took 4th place in 1D with a Time of 30.127 in PeeWee Barrels.

PeeWee Poles

Callahan Neher

Major

Callahan Neher took 1st place in 1D with a Time of 26.803 in PeeWee Poles winning $60.00.

Monnee Jo McCoin

Hammer

Monnee Jo McCoin took 2nd place in 1D with a Time of 30.340 in PeeWee Poles winning $46.00.

Haven Russell

Butch

Haven Russell took 3rd place in 1D with a Time of 33.615 in PeeWee Poles winning $34.00.

Riley Nonella

Polly

Riley Nonella took 4th place in 1D with a Time of 36.285 in PeeWee Poles.

PeeWee Goat Tail Untying

Haven Russell

Butch

Haven Russell took 1st place in 1D with a Time of 10.770 in PeeWee Goat Tail Untying winning $53.00.

Riley Nonella

Polly

Riley Nonella took 2nd place in 1D with a Time of 11.180 in PeeWee Goat Tail Untying winning $41.00.

Callahan Neher

Major

Callahan Neher took 3rd place in 1D with a Time of 11.280 in PeeWee Goat Tail Untying winning $30.00.

Mackinzee McCoin

Otis

Mackinzee McCoin took 4th place in 1D with a Time of 14.310 in PeeWee Goat Tail Untying.

Dummy Roping

Riley Nonella

Polly

Riley Nonella took 1st place in 1D with a Time of 1.000 in Dummy Roping winning $53.00.

Callahan Neher

Major

Callahan Neher took 2nd place in 1D with a Time of 2.000 in Dummy Roping winning $41.00.

Nora Unfried

Jelly Bean

Nora Unfried took 3rd place in 1D with a Time of 3.000 in Dummy Roping winning $30.00.

Haven Russell

Butch

Haven Russell took 4th place in 1D with a Time of 4.000 in Dummy Roping.

Junior Barrels

Josie Kimball

Midge

Josie Kimball took 1st place in 1D with a Time of 17.532 in Junior Barrels winning $90.00.

Kinglsee Green

Leroy

Kinglsee Green took 2nd place in 1D with a Time of 17.645 in Junior Barrels winning $69.00.

Millee McCoin

Hammer

Millee McCoin took 3rd place in 1D with a Time of 19.134 in Junior Barrels winning $50.00.

Jadon Snow

Flicka

Jadon Snow took 4th place in 1D with a Time of 19.740 in Junior Barrels.

Junior Poles

Josie Kimball

Midge

Josie Kimball took 1st place in 1D with a Time of 28.231 in Junior Poles winning $90.00.

Kinglsee Green

Leroy

Kinglsee Green took 2nd place in 1D with a Time of 28.375 in Junior Poles winning $69.00.

Ryder Johns

Oliver

Ryder Johns took 3rd place in 1D with a Time of 30.059 in Junior Poles winning $50.00.

Jadon Snow

Flicka

Jadon Snow took 4th place in 1D with a Time of 30.134 in Junior Poles.

Junior Girls Goat Tying

Josie Kimball

Midge

Josie Kimball took 1st place in 1D with a Time of 13.670 in Junior Girls Goat Tying winning $53.00.

Kinglsee Green

Leroy

Kinglsee Green took 2nd place in 1D with a Time of 13.970 in Junior Girls Goat Tying winning $35.00.

Blakely Every

Jazz

Blakely Every took 3rd place in 1D with a Time of 17.280 in Junior Girls Goat Tying.

Millee McCoin

Hammer

Millee McCoin took 4th place in 1D with a Time of 18.160 in Junior Girls Goat Tying.

Junior Boys Goat Tying

Raynes Russell

Taxi

Raynes Russell took 1st place in 1D with a Time of 15.250 in Junior Boys Goat Tying winning $53.00.

Trent Dupont

Roy

Trent Dupont took 2nd place in 1D with a Time of 24.020 in Junior Boys Goat Tying winning $35.00.

Boots Raccoon

Scottie

Boots Raccoon took 3rd place in 1D with a Time of 32.560 in Junior Boys Goat Tying.

Kane Robinson

Special K

Kane Robinson took 4th place in 1D with a Time of 33.350 in Junior Boys Goat Tying.

Junior Breakaway Sled Roping

Triften Every

Nickles

Triften Every took 1st place in 1D with a Time of 3.880 in Junior Breakaway Sled Roping winning $68.00.

Josie Kimball

Midge

Josie Kimball took 2nd place in 1D with a Time of 4.860 in Junior Breakaway Sled Roping winning $52.00.

Blakely Every

Jazz

Blakely Every took 3rd place in 1D with a Time of 5.950 in Junior Breakaway Sled Roping winning $38.00.

Kane Robinson

Special K

Kane Robinson took 4th place in 1D with a Time of 17.120 in Junior Breakaway Sled Roping.

Intermediate Barrels

Emerson Russell

Gertie

Emerson Russell took 1st place in 1D with a Time of 17.246 in Intermediate Barrels winning $75.00.

Tiersyn Kafka

Mojita

Tiersyn Kafka took 2nd place in 1D with a Time of 17.541 in Intermediate Barrels winning $58.00.

gabriella flegal

Machos Easter Lilly

gabriella flegal took 3rd place in 1D with a Time of 17.991 in Intermediate Barrels winning $42.00.

Kasamira Johnson

Idgy

Kasamira Johnson took 4th place in 1D with a Time of 18.409 in Intermediate Barrels.

Intermediate Poles

gabriella flegal

Machos Easter Lilly

gabriella flegal took 1st place in 1D with a Time of 23.803 in Intermediate Poles winning $75.00.

Sydney Bruce

Apollo

Sydney Bruce took 2nd place in 1D with a Time of 23.846 in Intermediate Poles winning $58.00.

Tiersyn Kafka

Mojita

Tiersyn Kafka took 3rd place in 1D with a Time of 24.008 in Intermediate Poles winning $42.00.

Kasamira Johnson

Idgy

Kasamira Johnson took 4th place in 1D with a Time of 27.202 in Intermediate Poles.

Intermediate Girls Goat Tying

Kodee Kimball

Kitty

Kodee Kimball took 1st place in 1D with a Time of 9.480 in Intermediate Girls Goat Tying winning $53.00.

Emerson Russell

Gertie

Emerson Russell took 2nd place in 1D with a Time of 16.010 in Intermediate Girls Goat Tying winning $35.00.

Tiersyn Kafka

Mojita

Tiersyn Kafka took 3rd place in 1D with a Time of 17.470 in Intermediate Girls Goat Tying.

Kasamira Johnson

Idgy

Kasamira Johnson took 4th place in 1D with a Time of 21.320 in Intermediate Girls Goat Tying.

Intermediate Boys Goat Tying

Paysen Green

T Bone

Paysen Green took 1st place in 1D with a Time of 14.140 in Intermediate Boys Goat Tying winning $53.00.

Emmett Oliver

Lil Joe

Emmett Oliver took 2nd place in 1D with a Time of 14.180 in Intermediate Boys Goat Tying.

Hadley Every

Blue

Hadley Every took 3rd place in 1D with a Time of 20.510 in Intermediate Boys Goat Tying.

Intermediate Breakaway Roping

Paysen Green

T Bone

Paysen Green took 1st place in 1D with a Time of 3.550 in Intermediate Breakaway Roping winning $68.00.

Hadley Every

Blue

Hadley Every took 2nd place in 1D with a Time of 4.300 in Intermediate Breakaway Roping winning $52.00.

Kodee Kimball

Kitty

Kodee Kimball took 3rd place in 1D with a Time of 4.760 in Intermediate Breakaway Roping winning $38.00.

Jaxen Allen

Jack

Jaxen Allen took 4th place in 1D with a Time of 5.570 in Intermediate Breakaway Roping.

Senior Barrels

Gemma Delance

Slip Slidin Solano

Gemma Delance took 1st place in 1D with a Time of 17.176 in Senior Barrels winning $53.00.

Tayler Jo Sherman

Shesa Easy Judge

Tayler Jo Sherman took 2nd place in 1D with a Time of 17.603 in Senior Barrels winning $41.00.

Rylee Russell

EZ Girl

Rylee Russell took 3rd place in 1D with a Time of 18.433 in Senior Barrels winning $30.00.

Hannah Polzel

Skip the Pepto

Hannah Polzel took 4th place in 1D with a Time of 19.143 in Senior Barrels.

Senior Poles

Gemma Delance

Slip Slidin Solano

Gemma Delance took 1st place in 1D with a Time of 23.580 in Senior Poles winning $60.00.

Tessa Camas

Di

Tessa Camas took 2nd place in 1D with a Time of 25.548 in Senior Poles winning $46.00.

Hannah Polzel

Skip the Pepto

Hannah Polzel took 3rd place in 1D with a Time of 25.611 in Senior Poles winning $34.00.

Hailee Polzel

Cash Smokin Mama

Hailee Polzel took 4th place in 1D with a Time of 25.975 in Senior Poles.

Senior Girls Goat Tying

Gemma Delance

Slip Slidin Solano

Gemma Delance took 1st place in 1D with a Time of 11.180 in Senior Girls Goat Tying winning $42.00.

Tayler Jo Sherman

Shesa Easy Judge

Tayler Jo Sherman took 2nd place in 1D with a Time of 14.110 in Senior Girls Goat Tying winning $28.00.

Rylee Russell

EZ Girl

Rylee Russell took 3rd place in 1D with a Time of 15.440 in Senior Girls Goat Tying.

Tessa Camas

Di

Tessa Camas took 4th place in 1D with a Time of 25.420 in Senior Girls Goat Tying.

Senior Boys Goat Tying

Earl Oliver

Spider

Earl Oliver took 1st place in 1D with a Time of 16.120 in Senior Boys Goat Tying winning $35.00.

Bryce Roggenkamp

Yates

Bryce Roggenkamp took 2nd place in 1D with a Time of 16.690 in Senior Boys Goat Tying.

Senior Breakaway Roping

Earl Oliver

Spider

Earl Oliver took 1st place in 1D with a Time of 5.390 in Senior Breakaway Roping winning $53.00.

Jr. Team Roping

Raynes Russell

Taxi

Raynes Russell took 1st place in 1D with a Time of 14.740 in Jr. Team Roping winning $42.00.

Triften Every

Nickles

Triften Every took 2nd place in 1D with a Time of 14.790 in Jr. Team Roping winning $28.00.

Jadon Snow

Cat

Jadon Snow took 3rd place in 1D with a Time of 50.210 in Jr. Team Roping.

Intermediate Team Roping

Emmett Oliver

Lil Joe

Emmett Oliver took 1st place in 1D with a Time of 9.760 in Intermediate Team Roping winning $53.00.

Hadley Every

Blue

Hadley Every took 2nd place in 1D with a Time of 10.450 in Intermediate Team Roping winning $41.00.

Kodee Kimball

Kitty

Kodee Kimball took 3rd place in 1D with a Time of 14.470 in Intermediate Team Roping winning $30.00.

Cash Allen

Watermelon

Cash Allen took 4th place in 1D with a Time of 17.160 in Intermediate Team Roping.