2020 Oregon Barrel Racing Assc. Finals (Postponed Date is Oct 23rd-25th, 2020) October 23 - 25, 2020

Pre-Entry August 24 - Oct 19, 2020

Good News, you only have to ran in 6 races to be eligible for the 2020 Finals - Thank you Covid 19.

Mail Entry checks to Tanya Ledbetter, 26620 Horsell Rd, Bend, OR 97701 post mark by 9/4/2020 for no Late fee of $20

Event to be held at the Rim Rock Rider's Event Center this year!!!!

$1000 Added Money in each go & average in 5D,
Daily Payouts & Average payouts. Average saddles & awards in each class & 5D. Must Run each day... You can roll from a OBRA class to the 5D per day. No Rolling from Sat to Sun. DURING CHECK-IN EVERYONE MUST SIGN UP TO SET BARRELS OR BE A GATE PERSON.

Cafe will be open but NO Banquet for meeting. Meeting will be held an hour after first race on Saturday. PLEASE bring your own chair for meeting, location will be announced prior to.

Time onlies: Friday 6pm - 9pm; Saturday 8am - 11am
Open arena Saturday 11-11:20, Sunday 7-8 AM.

Saturday Race is 12 pm starting w PeeWees, Sunday is 9 am starting w PeeWees

Awards:
Year end
Open top 6
3500 top 5
1000 top 15
5D top 50
Averages:
Open, 3500, 1000, 5D
Top 5 in each

There will be a photographer on site for the event.

Dress Code is required for both days.

Peewee Saturday

Stetson Grant

Little Bar Fires

Stetson Grant took 1st place in 1D with a Time of 19.475 in Peewee Saturday winning $67.00.

Teagan Brewer

Bunella Skye

Teagan Brewer took 2nd place in 1D with a Time of 20.043 in Peewee Saturday winning $55.00.

Charlee Mitchell

Emma's Little Rocket

Charlee Mitchell took 3rd place in 1D with a Time of 20.904 in Peewee Saturday winning $42.00.

Teagan Cline

Sky

Teagan Cline took 4th place in 1D with a Time of 24.134 in Peewee Saturday winning $29.00.

OBRA Open Saturday

Lexie Goss

Dats Blazin

Lexie Goss took 1st place in 1D with a Time of 17.408 in OBRA Open Saturday winning $158.00.

Rachelle Smith-Mose

Iza French Dream (Izi)

Rachelle Smith-Mose took 2nd place in 1D with a Time of 17.817 in OBRA Open Saturday winning $119.00.

Bailey Cline

Im still a guy

Bailey Cline took 3rd place in 1D with a Time of 17.907 in OBRA Open Saturday winning $79.00.

Amanda Marriott

Slys Jewell

Amanda Marriott took 4th place in 1D with a Time of 18.120 in OBRA Open Saturday winning $40.00.

OBRA 3500 Novice Saturday

Sharon Gow

Design by Scarlett

Sharon Gow took 1st place in 1D with a Time of 17.852 in OBRA 3500 Novice Saturday winning $112.00.

Lindsay Taylor

A Classic Dreamz

Lindsay Taylor took 2nd place in 1D with a Time of 18.255 in OBRA 3500 Novice Saturday winning $91.00.

Tonya Bender

Sweets Judgs Sweet Score

Tonya Bender took 3rd place in 1D with a Time of 18.305 in OBRA 3500 Novice Saturday winning $70.00.

Kari Carola

Kid Roulette

Kari Carola took 4th place in 1D with a Time of 18.498 in OBRA 3500 Novice Saturday winning $49.00.

OBRA 1000 Novice Sat

Rachelle Smith-Mose

Fierce Rockin Girl {Tesla}

Rachelle Smith-Mose took 1st place in 1D with a Time of 18.037 in OBRA 1000 Novice Sat winning $104.00.

Gretchen Miller

House of Lion

Gretchen Miller took 2nd place in 1D with a Time of 18.121 in OBRA 1000 Novice Sat winning $86.00.

Carli Achziger

Kid Rock

Carli Achziger took 3rd place in 1D with a Time of 18.162 in OBRA 1000 Novice Sat winning $65.00.

Katie Ayres

Raisen Biankus

Katie Ayres took 4th place in 1D with a Time of 18.405 in OBRA 1000 Novice Sat winning $47.00.

5D Saturday

Lexie Goss

Dats Blazin

Lexie Goss took 1st place in 1D with a Time of 17.408 in 5D Saturday winning $491.00.

Kelsie Miller

Judge Robin Hood

Kelsie Miller took 2nd place in 1D with a Time of 17.512 in 5D Saturday winning $406.00.

Amberleigh Moore

CP Dark Moon

Amberleigh Moore took 3rd place in 1D with a Time of 17.568 in 5D Saturday winning $363.00.

Amberleigh Moore

Blue Duck Down

Amberleigh Moore took 4th place in 1D with a Time of 17.602 in 5D Saturday winning $299.00.

Peewee Sunday

Stetson Grant

Little Bar Fires

Stetson Grant took 1st place in 1D with a Time of 19.175 in Peewee Sunday winning $67.00.

Teagan Brewer

Bunella Skye

Teagan Brewer took 2nd place in 1D with a Time of 19.321 in Peewee Sunday winning $55.00.

Charlee Mitchell

Emma's Little Rocket

Charlee Mitchell took 3rd place in 1D with a Time of 20.734 in Peewee Sunday winning $42.00.

Teagan Cline

Sky

Teagan Cline took 4th place in 1D with a Time of 22.891 in Peewee Sunday winning $29.00.

OBRA Open Sunday

Bailey Cline

Im still a guy

Bailey Cline took 1st place in 1D with a Time of 17.394 in OBRA Open Sunday winning $158.00.

Amanda Marriott

Slys Jewell

Amanda Marriott took 2nd place in 1D with a Time of 17.754 in OBRA Open Sunday winning $119.00.

Lexie Goss

Dats Blazin

Lexie Goss took 3rd place in 1D with a Time of 17.874 in OBRA Open Sunday winning $79.00.

Rachelle Smith-Mose

Iza French Dream (Izi)

Rachelle Smith-Mose took 4th place in 1D with a Time of 18.092 in OBRA Open Sunday winning $40.00.

OBRA 3500 Novice Sunday

Sharon Gow

Design by Scarlett

Sharon Gow took 1st place in 1D with a Time of 17.672 in OBRA 3500 Novice Sunday winning $112.00.

Christine Conley

Eyes Jack Sensation (Wilson)

Christine Conley took 2nd place in 1D with a Time of 17.904 in OBRA 3500 Novice Sunday winning $91.00.

Tonya Bender

Sweets Judgs Sweet Score

Tonya Bender took 3rd place in 1D with a Time of 18.294 in OBRA 3500 Novice Sunday winning $70.00.

Kari Carola

Kid Roulette

Kari Carola took 4th place in 1D with a Time of 18.329 in OBRA 3500 Novice Sunday winning $49.00.

OBRA 1000 Novice Sunday

Rachelle Smith-Mose

Fierce Rockin Girl {Tesla}

Rachelle Smith-Mose took 1st place in 1D with a Time of 17.861 in OBRA 1000 Novice Sunday winning $104.00.

Gretchen Miller

House of Lion

Gretchen Miller took 2nd place in 1D with a Time of 17.889 in OBRA 1000 Novice Sunday winning $86.00.

Katie Ayres

Raisen Biankus

Katie Ayres took 3rd place in 1D with a Time of 17.992 in OBRA 1000 Novice Sunday winning $65.00.

Dominique Hart

Desiriously Special

Dominique Hart took 4th place in 1D with a Time of 18.104 in OBRA 1000 Novice Sunday winning $47.00.

5D Sunday

Bailey Cline

Im still a guy

Bailey Cline took 1st place in 1D with a Time of 17.394 in 5D Sunday winning $488.00.

Sharon Gow

Rockin Fire To First

Sharon Gow took 2nd place in 1D with a Time of 17.413 in 5D Sunday winning $403.00.

Bella Keating

Ril Cash Queen

Bella Keating took 3rd place in 1D with a Time of 17.441 in 5D Sunday winning $361.00.

Amberleigh Moore

Blue Duck Down

Amberleigh Moore took 4th place in 1D with a Time of 17.591 in 5D Sunday winning $297.00.